Na listopadové ponožky jsem měla vybráno taky dlouho, někdy od léta. Líbily se mi moc Sweet & Tartan Socks by Tracie Millar. Tyhle ponožky se sice asi jmenují podle odstínu použité příze (odstín Sweet & Tartan příze Take a Hike Sock od Flock Fibre Studio), ale určitě nejen to… autorka se od toho jistě odpíchla dál a použitý mozaikový vzor opravdu hodně připomíná skotský tartan. A kdy jindy se pletením věnovat Skotsku než v listopadu, kdy se tam slaví St. Andrew´s Day. Svatý Ondřej byl jedním z učedníků Ježíše a i u nás připadá jeho svátek na 30. listopadu. Ale u nás to (kromě jeho jmenovců Ondřejů) nikdo nijak extra neslaví, zatímco ve Skotsku, kde je svatý Ondřej patronem, se pořádají velké oslavy skotské kultury a tradic.
Příze, která zřejmě ponožky svým názvem inspirovala, je na můj vkus barevně poněkud odvážná, ale líbilo se mi, jak „spolupracuje“ v kombinaci s jednobarevnou přízí, když se člověk podívá na upletené ponožky. Přemýšlela jsem, jak toho docílit s jinými barvami (záblesky křiklavě růžové pro mě prosím ne 😀 ). Nakonec jsem se rozhodla pro tmavě hnědou základní barvu a (po vzoru Sweet & Tartan měňavou) šedo-béžovo-červenou kontrastní barvu. Na patu a proužek na špičce použila autorka další jednobarevnou přízi (masivní růžový výkřik), já uvažovala o přidání jednobarevné červené, ale nakonec jsem ponožky upletla jen ve dvou barvách. Na kráse jim to myslím neubralo. Naopak. Víc mě vystihují – barvy, vzory, to vše ano, ale hlavně žádná extra divočina, to jsem já. 😀
S pletením jsem řešila jen jeden problém. Ve spodní části je na chodidle pletený hladký žerzej, zatímco na nártu vzor, v tomto případě mozaikový. To je sice naprosto běžné, ale v tomto případě mi to trochu zamotalo hlavu. Mozaikový vzor totiž pleteninu trochu stahuje. Co do obvodu pleteniny mi to nevadilo, ale na délce to bylo hodně znát. I když to na oblečených ponožkách nejde moc poznat, chodidlo je prostě delší než nárt. Zřejmě je to vlastnostmi použitých vzorů, ačkoli u dubnových Pucker Socks se mi to nestalo, i když jsou taky pletené mozaikou na nártu a hladkým žerzejem na chodidle… Nevím, možná není mozaikový vzor jako mozaikový vzor, s mozaikou mám zkušeností zatím málo. V každém případě se mi ponožka špatně měřila (kde vlastně měřit? – na chodidle už to bylo dost dlouhé, na nártu ale stále ještě ne) a tak jsem neurčila dobře hned napoprvé, kde začít dělat špičku, a pak ji musela přeplést. Ale i tak to stálo za to, ponožky se mi moc líbí a na oblečených ten rozdíl chodidlo-nárt člověk nepozná.
Možná ještě jeden postřeh… Vím, že hranatá pata (Square/Dutch Heel) je u Tracie oblíbená, nejlépe jí sedí na noze, ale po vyzkoušení musím zkonstatovat, že sice není špatná a ponožky přeplétat nebudu, ale já radši tradiční Flap Heel s půlkruhovou/trojúhelníkovou konstrukcí.
- Příze: Filcolana Arwetta 201 Deep Mahagony (hnědá), Manos del Uruguay Alegria 9081 Burn (barevná)
- Velikost: M (64 ok)
- Jehlice: 2,5 mm kruhové Drops Knit Pro
- Vzorek: 32 ok x 42 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
- Konstrukce: Cuff-down, Square/Dutch heel
- Spotřeba: Arwetta cca 30 g = cca 126 m, Alegria cca 18 g = cca 73 m
U focení jsem uvažovala o rekvizitách… Hodilo by se něco skotského, ale co? Doma mám jedině whisky, ale ta zrovna jako na potvoru není skotská. Nalité ve sklenici by se to asi nepoznalo, ale jak vyfotit nohy na stole se sklenicí a lahodný mok u toho nevylít? No, možná jsem to měla zkusit, jenže mě napadlo taky to, že u těchhle ponožek by se mi možná líbilo takové minimalističtější pojetí. Tartanový vzor se sám postará, aby fotka nebyla nudná. A protože si představuju pití whisky v takové idyle, kdy venku sice řádí živly, ale vy sedíte pohodlně před hořícím krbem v sedačce nebo křesílku z hnědé kůže, vyfotila jsem ponožky na kožené pohovce. Jak jsem slíbila, trochu víc jsem prozkoumala příslušenství externího blesku a našla tam kryt, který působí jako rozptylovač světla. Stínů na fotkách jsem se sice úplně nezbavila, ale je to rozhodně lepší. A minimalistické pojetí fotek se mi velmi líbí.