Červen je měsíc slunovratu. Je nejdelší den a nejkratší noc, začátek léta… za rohem prázdniny a dovolené. Po polovině června také obvykle rozkvétá třezalka, bylina svatého Jana, a 24. června pak slaví svátek všichni Janové. V české kotlině je Janků, Jeníků, Jendů a Honzů plno, ale Jan Křtitel, podle nějž všichni další Janové slaví svůj svátek právě v tento den, byl jen jeden. Podle církevní tradice se narodil právě 24. června. Nastudováno to moc nemám, to přiznávám, ale kloním se k názoru, že se narodil v tento den přibližně se stejnou jistotou, jako se Ježíš narodil 24. prosince. Tedy s velmi malou. Ale co už. Proč nevzpomenout na Jana Křtitele právě na konci června. Jan Křtitel byl bezpochyby silnou osobností, prorokem, který připravoval židovský národ na příchod Mesiáše, Krista. Kázal, aby se lidé polepšili a vrátili se zpět k Bohu. Ty, kteří tak učinili, křtil v řece Jordánu. A tak se zrodil nápad na „křestní“ ponožky. 🙂
Ne, v Izraeli (natož u řeky Jordánu) jsem nikdy nebyla a nevím, jakou barvu má tahle voda. Vyhledání obrázků v Googlu ukazuje ledaco – od snímků, které bych tipla podle barvy spíš na Slovinsko, po šedohnědou strouhu evokující tekoucí bahno… A tak jsem se tím nevázala. Prostě se mi tahle příze na ty ponožky líbila. Je tam trocha slunce na vodní hladině a písku na dně v podobě žluté, trocha zelené pro porost na břehu i trocha bílé pěny z peřejí na řece. A modrá. Všichni sice víme, že voda modrá není, ale… stejně ji tak malujeme. A mně se tahle tyrkysová barva moc líbí. Klíčem je ale vzor, vlnitý chevron. Ponoření někoho do vody způsobí na jinak klidné vodě vlny. A vlny vzoru jsou to, co dává této přízi vyniknout.
Ten vzor je ale také dost specifický. Pleteninu jakoby stahuje a tak potřebujete plést ponožky na více okách než na kolika je obvykle pro sebe pletete. Já si dala poradit v návodu Manos del Uruguay Manos Aguayo Socks. Uvádí sice jen jednu velikost, ale já měla to štěstí, že mi sedly výborně, takže jsem nemusela nic upravovat. Ale pro ilustraci – nahazovala jsem tentokrát 72 ok, i když jinak pletu pro sebe ponožky na 56 nebo 60 ok… Docela rozdíl, že?
- Příze: Schoppel Wolle Wunderkleckse 2369 Dyer´s Stories (75% superwash merino wool, 25% polyamid)
- Velikost: uni 72 ok
- Jehlice: 2,5 mm kruhové Drops Knit Pro
- Vzorek: 32 ok x 46 řad = 10×10 cm hladkým žerzejem
- Konstrukce: Cuff-down, Flap heel
- Spotřeba: cca 55 g = cca 231 m
Focení jsem zvažovala na písku (jakože jsem si ty ponožky sundala na plážce u řeky, než jsem vstoupila do vody), ale nakonec mi to přišlo nudné. A tak zvítězily kamínky – plážka může být konec konců i kamenitá ne? A kde se fotilo? No na plážce ne, bohužel. Ale víme, že fotky „lžou“, tedy že umí vytvořit iluzi, která není tak úplně realitou. A to i bez výrazného použití Photoshopu. Takže… bylo to pod pěší lávkou u nás na sídlišti. Bylo tam trochu šero, takže jsem opět bojovala se světlem. Snažila jsem se nezvyšovat ISO, aby fotky neměly šum, takže jsem nastavila pomalou závěrku a musela dávat pozor, abych foťák dobře držela a neměla fotky mázlé. Lokty jsem si tedy kvůli lepší stabilitě opírala, kde se dalo – ze strany o stehna, když jsem seděla a fotila ponožky oblečené, a nebo jsem je přitiskla k tělu, když jsem klečela a fotila ponožky volně položené. Taky jsem fotky celkem podexponovala, ale díky focení do RAWu jsem expozici při vyvolání mohla v pohodě vytáhnout.